עבודות הרכבת הקלה עוברות למרכז תל אביב

עבודות הרכבת הקלה עוברות למרכז תל אביב

החל בינואר העבודות של הרכבת הקלה יתמקדו בארבעה מוקדים ברחוב אבן גבירול  וצפויות להימשך 7 שנים. המהלך הולך להכביד מאוד על החנייה באזור ובעיקר על בעלי העסקים ברחוב.

העבודות ישפיעו על מרכז תל אביב בשנים הרקובות ולא מספיק משבר הקורונה שפגע בעסקים עכשיו גם נוספו העבודות על הרכבת הקלה שיגבילו מאוד את הכניסה לחוב וכן על תנועת קונים פוטנציאלים, ההשפעה תהיה משמעותית במיוחד על ציר התנועה המרכזי בעיר, רחוב אבן גבירול, שם יתחילו בחודש הבא עבודות על שלוש תחנות ו”פורטל” אחד, פורטל הוא תחום מסילת הרכבת הקלה שבו עוברת הרכבת מתנועה עילית במפלס הרחוב לתנועה תת-קרקעית ודו-כיוונית במנהרות. אזור זה אינו מקורה, ומשמש כמדרגת ירידה ועלייה בשיפוע המתאים לתנועת הרכבת, באופן בלעדי ומופרד מכלל התנועה ברחוב.

מבחינה התחבורה, הצירים צפויים להיחסם, הצרת נתיבים, יבוטלו נתיבי תחבורה ציבורית ייעודיים, וכך גם תחנות אוטובוס, שיוסטו לרחובות סמוכים וכן ביטול של מקומות חניה, שתיצור מצוקת חניה ברחובות הסמוכים.

המהלך הולך לפגוע קשות בשוק השכירות באזורים אלו, אף אחד לא ירצה להשכיר דירה באזור עם נגישות מוגבל, ואם ישכירו הרי שיהיה צורך בהורדת מחירים משמעותית לתקופה של לפחות 7 שנים, מהלך שיפע קשות במכירי הדירות באזור וישנם לא מעט כאלה שכבר נפגעו קשות בתקופת הקורונה, מי שנפגע קשות הם בעיקר בעלי הדירות להשכרה לתקופות קצרות – דירות נופש, שבעקבות הקורונה כל השוק הזה קרס.

בתחנת כיכר רבין יתחילו העבודות במרץ. אתר ההתארגנות יהיה בשטח הכיכר. לתחנה מתכוננות שתי כניסות: מערבית, שתמוקם בכיכר עצמה, ומזרחית, שתמוקם במפגש הרחובות אבן גבירול ודוד המלך.

בתחנת קפלן יתחילו העבודות באפריל. אתרי התארגנות ימוקמו בחניון צקלג, חניון בני ברית וחניון לסקוב. הכניסה הצפונית לתחנה תהיה במפגש הרחובות קפלן ואבן גבירול, הדרומית במפגש הרחובות לסקוב קרליבך ואבן גבירול והמערבית ברחוב טוסקניני.

השלב הראשון שמתחיל עכשיו להתקדם כולל עבודות להעתקת תשתיות, חפירת תחנות תת קרקעיות וכריית המנהרות, וצפוי להסתיים ב-2024.

השלב השני שיתחיל אחריו כולל ביסוס והנחת מסילות, חשמול והתקנת מערכות הרכבת הקלה, השלמת בניית תחנות ופיתוח נופי, וצפוי להסתיים ב-2027.

מבחינת המסחר, העבודות יביאו להצרה, ביטול או חסימה של מדרכות, ויחד איתן תיחסם הגישה לבתי עסק. הן צפויות לפגוע במיוחד במקומות שבהם קיימת ישיבה בחוץ, כמו בתי קפה ומסעדות. כמו כן, למשאיות או רכבי משלוחים לא תהיה אפשרות לעצור בסמוך.

מבחינת המגורים באזור, התושבים צפויים להתמודד עם אבק, רעש, קושי להגיע אל ומהבית וצמצום חניות. לא את כל הקשיים ניתן לצפות מראש, אבל חייהם של התושבים ללא ספק ישתנו.