שוב אלימות לילית בדרום ת”א

שוב אלימות לילית בדרום ת"א

האיש, כבן 31, נורה למוות בשדרות הר ציון ומותו נקבע בביה”ח. שעות לפני כן: 11 אריתריאים נפצעו, שניים מהם באורח קשה ו-4 במצב בינוני, בקטטה גדולה בשכונת התקווה. מוקדם יותר השבוע נרצח גם אריתריאי, ובמקרה הזה נבדק חשד שהרקע הוא התנגדותו למשטר בארצו – אחרי המהומות בתחילת החודש.
אזרח סודני, בן 33, נורה הבוקר (שבת) למוות בשדרות הר ציון בתל אביב. הוא נרצח שעות אחדות לאחר קטטה גדולה נוספת בדרום תל אביב, בין נתינים אריתריאים, שבה נפצעו 11 בני אדם, בהם שניים במצב קשה. תחילה דווח שגם ההרוג הוא אזרח אריתריאי, אבל במשטרה עדכנו כמה שעות לאחר מכן כי מדובר באזרח סודן.
הדיווח על הירי התקבל במוקד 101 של מד”א בשעה בשעה 05:56. חובשים ופרמדיקים של מד”א טיפלו בגבר, שנפצע תחילה באורח אנוש, ופינו אותו תוך ביצוע פעולות החייאה לבית החולים איכילוב בעיר – שם נקבע מותו.
במשטרה, שבמשך כמה שעות נמנעה מלעדכן על האירוע, מסרו בהמשך כי החשד הוא שהרצח בוצע בעקבות סכסוך בין עבריינים בנוגע לסמים. מפקד מחוז תל אביב, ניצב פרץ עמר, הגיע לזירה והטיל את ניהול החקירה על היחידה המרכזית של המחוז
תושבים באזור שהיו עדים לקטטה הלילית סיפרו הבוקר כי “האדומים הסתובבו והרביצו לכחולים” – בהתייחסות לצבעים שעמם מזוהים תומכי המשטר האריתריאי (אדום) ומתנגדיו (כחול).
ביום שלישי האחרון נרצח אזרח אריתריאי נוסף בתל אביב, גבר כבן 30. הוא נדקר ברחוב הלח”י בעיר, ומותו נקבע בהמשך בבית החולים איכילוב. במשטרה בודקים בין היתר חשד שגם הרקע למקרה הזה הוא היותו מתנגד המשטר באריתריאה.
מאז אותם עימותים בתחילת החודש, החריפה האווירה בין תומכי המשטר למתנגדיו. כמה תקריות אלימות נרשמו מאז, ובשני הצדדים מעידים כי האווירה אינה בטוחה וכי יש חשש לצאת לרחובות ולאזורים מסוימים בעיר. כמו כן, בעקבות הצהרות הממשלה על כוונה לגרש אריתריאים שהתפרעו במהומות, מתנגדי המשטר הכינו רשימות עם שמותיהם ותמונותיהם של תומכי המשטר.
המתיחות בין שני הצדדים “מתודלקת” באמצעות הרשתות החברתיות, בפרט בפייסבוק. פעולות “הכחולים”, שניסו למנוע מ”האדומים האלימים” – כפי שמתנגדי המשטר כינו אותם – לעבור לקנדה, ממחישות את רמת המתיחות. מתנגדי המשטר יצרו פרופילים מפורטים על חלק מתומכי המשטר, ופנו לשגרירות קנדה בישראל. מטרת מתנגדי המשטר הייתה לבטל את קבלת הוויזות או להקשות על תהליך ההסכמה, מחשש ש”האדומים” יפגעו בהם גם בקנדה (עימותים בין הצדדים נרשמו בעוד שורה של ערים ברחבי העולם).