ריח עשן בגוש דן והאזור

ריח עשן בגוש דן והאזור
בכבאות והצלה לישראל ובמשרד להגנת הסביבה אמרו כי מקור העשן הכבד הוא בשריפת פסולת ברנתיס. ברשויות מתריעים כי מאז פרוץ המלחמה חל זינוק בשריפת הפסולת ברשות הפלסטינית. מועצת שוהם: “טרור פלסטיני לשמו על כל היבטיו”
החל משעות הבוקר המוקדמות היום מורגש בגוש דן ריח חזק של עשן, שמקורו ככל הנראה בשריפת פסולת ברשות הפלסטינית. בין היתר הורגש הריח בפתח תקווה, רמת גן, גבעתיים, קריית אונו, גני תקווה, שוהם ויישובים נוספים באזור.
מכבאות והצלה לישראל מחוז דן נמסר כי מקור הריח הוא מהרשות הפלסטינית. “בימים האחרונים מתעוררים תושבי גוש דן לריח עשן חזק בבניינים וברחובות. אל מוקד 102 של מחוז דן הגיעו מאות דיווחים וקריאות מכל ערי גוש דן – ולכל האירועים הגיעו צוותי כיבוי לבדיקת התלונה”, נמסר. “מבדיקה שנעשתה עולה כי מקור הריח הוא בשריפות מבוקרות שנעשות בשטחי רנתיס ביהודה ושומרון – לא הצתה ולא שריפה מסכנת או שאינה בשליטה”.
בהודעה של כבאות והצלה לישראל הוסבר כי “בחסות הרוחות בשעות הלילה מגיע העשן ממזרח למערב ובשעות הבוקר ‘נח’ באזורנו עד שמתפוגג”.
במקביל, צוותים של המשרד להגנת הסביבה הגיעו למוקד המפגע. “המשרד להגנת הסביבה מוטרד מאוד משריפות הפסולת בשטחי הרשות הפלסטינית והשפעתן על הציבור והסביבה, ונמצא כל העת בקשר עם המנהל האזרחי, שכל הסמכויות לטיפול בפסולת ושריפתה ביהודה ושומרון נתונות בידיו”, אמרו במשרד. “מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, הגיע הבוקר לשטח השריפה, יחד עם סמנכ”ל בכיר לאכיפה ולפיקוח, יצחק בן דוד (בנדה) וקמ”ט איו”ש של המנהל האזרחי, בני אלבז. זאת, כדי לוודא כי המנהל האזרחי והגורמים השונים מטפלים בנושא. מסיור בשטח עולה כי עיקר הפסולת הנשרפת היא פסולת בניין”.
עוד נמסר מהמשרד להגנת הסביבה כי “מנתוני תחנות ניטור האוויר הארצי, נמדדו עליות בריכוזי החלקיקים ובריכוזי הבנזן באזורים אלו. כמו כן, בשעות אלו שוררים תנאים מטארולוגיים קשים, רוחות דרום מזרחיות חלשות אשר מקשות על פיזור מזהמי האוויר. שילוב השריפות והתנאים המטאורולוגיים מביאים לעליה בריכוזי המזהמים אשר נמדדו בתחנות הניטור. במקביל, המשרד שלח כוננים לאזור מוקדי הפניות, כרגע אין הנחיות התנהגות מיוחדת לציבור בנוגע לזיהום האוויר, המשרד יעקוב אחר הטיפול במפגע זה ויעדכן במידת הצורך”.
במועצת שוהם פנו לשרה להגנת הסביבה עידית סילמן, לשר הביטחון יואב גלנט ולשר בצלאל סמוטריץ’, הממונה על המנהל האזרחי, על מנת לטפל במטרד. מאז פרוץ המלחמה, ניכרת עלייה משמעותית בהיקף שריפת הפסולת ביהודה ושומרון. התעלמות הגורמים מעובדת הניצול הציני של המצב על ידי הרשות הפלסטינים בתירוצים שמדובר בחסימות כבישים שלא מאפשרות זריקות פסולת במטמנות, עלולה להביא למצב ביטחוני מסוכן ביותר. המצב מדאיג וחמור. מדובר בטרור פלסטיני לשמו על כל היבטיו”, נכתב בפנייה.