מקלטים חכמים בתל אביב

עיריית תל אביב-יפו משדרגת את המקלטים הציבוריים בתל אביב-יפו והופכת אותם לחכמים ונשלטים מרחוק על ידי החמ"ל העירוני.

אמש נפתחו לראשונה מרחוק מאות מקלטים חכמים ברחבי תל אביב. סלקום שזכתה במכרז של עיריית תל אביב-יפו להפיכת המקלטים העירוניים למבנים המנוהלים בגישה חכמה, התנסתה אמש לראשונה בפתיחת מקלטים מרחוק, הפעלת אינטרנט אלחוטי בכל מקלט ובקרה ממוחשבת על התחזוקה

במכרז לפרויקט הגדול מסוגו בישראל, אותו יזמה העירייה, זכתה חברת סלקום אשר הפכה מאות מקלטים ציבוריים למבנים מנוהלים חכמים, הנפתחים באופן אוטומטי, בזכות מנגנון נעילה מתוחכם שפותח במעבדות הפיתוח של רב-בריח, נשלטים ממרכז הבקרה העירוני ומאפשרים לתושבי העיר להיות מחוברים גם במקרי חירום.

מטרתו המרכזית של הפרויקט היא שיפור מוכנות ומהירות התגובה של העורף בזמן חירום. יש לציין כי בתל אביב, בניגוד לערים חדשות, יש לא מעט מבנים חסרי ממ"דים וללא מקלטים, כך שברחבי העיר עולה מאות חשיבותם של מקלטים ציבוריים.

בזמן שגרה מאפשר הפיתרון לעירייה בקרה מלאה על המקלטים, בעזרת חיישנים ומנעולים חכמים המאפשרים לדעת האם המקלטים סגורים, האם נעשה ניסיון לפרוץ אליהם בזמן אמת ומה מצב התחזוקה. בעת חירום יתאפשר לעירייה לפתוח במיידי את המקלטים מרחוק ובאופן מבוקר ממרכז השליטה העירוני, ללא צורך בהגעה פיזית עם המפתח למקלט.

בהישמע האזעקה, יוכלו התושבים לאתר את המקלטים הפתוחים בקלות באמצעות תאורת סימון ייעודית המותקנת עליהם.

התושבים יוכלו להתחבר לרשת ה- wifi שהותקנה בכל אחד מהמקלטים, לגלוש באינטרנט ולהישאר בקשר עם העולם.

כמו כן, לשמירה על תחזוקת ותקינות המקלטים, מותקנים בהם מספר בקרים וחיישנים כדוגמת חיישני הצפה המתריעים על הצפת מים, אשר יאפשרו לעירייה לקבל חיוויים שוטפים על מצב התחזוקה בכל מקלט.